Standard

delitko

Země původu: Velká Británie                               

Charakteristika: poslušný, inteligentní a vyjadřuje přirozenou      pracovní schopnost                                                          

Celkový vzhled: symetrický, vyvážený, statný, vyrovnaného pohybu, má laskavý výraz 

Povaha: laskavý, přátelský a důvěřivý

Hlava a lebka: vyvážená a dobře stavěná, lebka široká bez hrubých rysů, dobře sedí na krku, čenich je dobře vyvinutý, široký a hluboký. Délka nosní části je přibližna délce části lebeční. Nos je černý                                                       

Morda: silné čelisti, které mají dokonalý, pravidelný nůžkový skus, tzn., že horní řezáky těsně překrývají spodní řezáky.              

Krk: dostatečně dlouhý, suchý a svalnatý                            

Přední končetiny: jsou rovné s dokonalým kostěným podkladem, ramena dobře přiléhají, má dlouhé lopatky se stejně dlouhým ramenem, což umísťuje končetiny pod tělo. Loketní klouby jsou pevné.                                                                                

Trup: vyvážený, dobře svázaný, hrudník je prostorný a hluboký. Žebra jsou dlouhá, pružná, hřbet je pevný a rovný.                

Zadní končetiny: bedra a končetiny jsou silné a svalnaté, dobře utvářená stehna a lýtka, dobře zaúhlené kolení klouby. Hlezna jsou rovná, při pohledu zezadu se nevytáčejí ani dovnitř ani ven. Zásadně nežádoucí je kravský postoj.                                                                              

Tlapy: kulaté, kočičí                                                        

Oháňka: nasazena a nesena ve výši hřbetu, délkou dosahuje k hleznu, bez kadeře nebo zakroucení na špičce.                    

Pohyb: živý a energický. Pohyb předních a zadních končetin je přímý a pravidelný. Krok je dlouhý bez náznaků nepravidelného pohybu předních končetin.                                             

Zbarvení: jakýkoli odstín zlaté nebo krémové, nikdy ne červené nebo mahagonové. Několik bílých chloupků je přípustné pouze na předhrudí.                                                                      

Velikost: kohoutková výška psů je 56 - 61 cm a u fen 51 - 56cm.

Vady: jakékoliv odchylky od výše uvedených bodů musí být považovány za vady a jejich závažnost musí být vztahována podle stupně projevu vzhledem ke standardu.

Poznámka: psi musí mít dvě zřetelná normální varlata, zcela sestouplá do šourku.

delitko

Plemeno

Kohoutková výška Chrup Výstavní ocenění (po roce věku) Výkon-druh
CCR -pes  fena
68,5cm      63,5cm ideální výška Mohou chybět M3 a další dva zuby mimo řezáků a špičáků alespoň 2x velmi dobrý, z toho nejméně jedno ocenění na výstavě vyššího typu(klubové, speciální, národní, mezinárodní) OVVR,ZVR a všechny zkoušky lovecké upotřebitelnosti, kde je přezkušován aport dle nových
FCR -pes  fena

59-61cm

56-59cm

preferovaná výška   

Mohou chybět M3 a další dva zuby mimo řezáků a špičáků  
GR -pes   fena

56-61cm   

51-56cm
Mohou chybět M3 a další dva zuby mimo řezáků a špičáků
CHBR -pes fena

58-66cm

53-61cm
Mohou chybět M3 a další dva zuby mimo řezáků a špičáků
LR -pes    fena

56-57cm

54-56cm

ideální výška
Mohou chybět M3 a další dva zuby mimo řezáků a špičáků
NSDTR -pes        fena

48-51cm

45-48cm

+-2,5cm
Mohou chybět M3 a další dva zuby mimo řezáků a špičáků

 

 

 

 

POZNÁMKY: *Skus musí být nůžkový. Zuby M3(dolní čelist-třetí stolička) nejsou považovány za funkční zuby, pro se do celkového počtu nezapočítávají. V případě neplnochrupého jedince - krytí pouze ve spojení s plnochrupým                                                                    

*Za výstavu vyššího typu se považuje výstava klubová, speciální, národní a mezinárodní.  

*Pokud je DKK 0/2 až 2/2 je možné krytí pouze ve spojení s DKK 0/0 až 1/1.

* K chovu mohou být použití jedinci až v den, kdy dosáhnou stáří 18 měsíců.
    Všechny materily - PP, 2x posudek, RTG a tabulku OVVR posílat v originálu + kopii. A na posudku musí být uvedena výška psa + spočítané zuby. Bez tohoto psa nelze uchovnit.

 

                                        Charakteristika goldena

 

Ptáte se jak si golden vydobyl srdce lidí na celém světě? Nemalý podíl na tom zaslouženě má jeho velice atraktivní exteriér, díky kterému se také - bohužel- stal zlatý retrívr módním plemenem i u nás. Nic méně zlatého retrívra dělá opravdu zlatým především jeho povaha.

Typická povaha goldena je přátelská, laskavá a důvěřivá. Také jak praví standard.

                                        VZTAH K RODINĚ

Golden je proslulý svou oddanou povahou a příslovečnou psí věrností. Tento pes se zlatým srdcem je celému světu otevřený, má rád lidi(vlastní, ale i cizí), miluje hlavně děti - od těch si nechá vše líbit, dovede být až neuvěřitelně trpělivý, nic méně kontakt malého dítěte a psa jakéhokoliv plemene by měli mít rodiče pokaždé pod kontrolou.

Goldeni se pro svou citlivost právem dají považovat za výborné " dětské chůvy ". Ke vztahu k dětem je povahově typický golden naprosto spolehlivý, velmi něžný, pozorný a opatrný s touhou dítě opatrovat. Pro starší děti je golden vynikajícím přítelem a partnerem pro mnohé veselé hry i pro sdělování nejrůznějších tajemství a bolístek dětské duše.

Goldeni se velmi hodí k životnímu stylu mladých, aktivních lidí, kteří mají vztah k přírodě a zvířatům, jsou sportovně založeni, dělají časté vycházky do přírody, do lesů a k vodě, a mají zájem pořídit si nového člena rodiny. Golden totiž není obyčejný pes, je to opravdový člen rodiny, který bezmezně miluje a touží být stejně vášnivě zbožňován! Golden se chce účastnit každodenních rodinných akcí a ve všem svým majitelům pomáhat, asistovat. Jsou to velmi vášniví, pracovití a aktivní psi, kteří potřebují denodenní mentální i fyzickou stimulaci.

                                  PRACOVNÍ SCHOPNOSTI

Goldeni milují výcvik a svému pánovi se snaží vždy zavděčit. Především jsou vynikajícími loveckými psy s výraznými vlohami pro aport drobné zvěře na "suchu" i ve vodě, ale pro svou laskavou, citlivou a něžnou povahu a velmi vřelý vztah ke všem lidem se výborně hodí na canisterapii, na asistenční i slepecký výcvik. díky vynikajícímu čichu vynikají nejen jako výborní slídiči, ale také jsou po světě policií užíváni na vyhledávání drog, plísní i zbraní. Záchranáři si pak cení jejich houževnatosti, odvahy a inteligence, živého temperamentu a lásky k lidem, proto se někteří goldeni uplatňují také jako výborní záchranářští psi. Kdybych měla napsat, k čemu se goldeni jednoduše nehodí, pak je to jasně a stručně ochrana majetku a obrana. Neříkám, že by v případě nouze Golden svého majitele nebránil, ale je to plemeno, u kterého je jakýkoliv projev agresivity nežádoucí, proto se nehodí na obranu a ostrahu.

                                 CHOVATELSKÉ KLUBY PRO GOLDENY

V české republice existují dva chovatelské kluby, kam můžete svého goldena přihlásit.

Jeden z nich je RETRIEVER KLUB CZ, který sdružuje všech šest plemen retrívrů. Druhý je KLUB CHOVATELŮ LOVECKÝCH SLÍDIČŮ, který sdružuje kromě retrívrů i ostatní slídiče.

Pokud chcete chovat zlaté retrívry musíte být členem alespoň jednoho z nich. Můžete být členem obou klubů, ale svého goldena musíte mít uchovněného pouze v jednom klubu.(kvůli pořádku)

 


Tvorba stranek pro chovatele psu

© 2015 Od Chlumeckého potoka. Tvorba stránek pro chovatele

TOPlist