Proč pejska s PP (průkaz původu)

Co je to vlastně průkaz původu?

Je to něco jako váš rodný list. Je to listina vydaná plemennou knihou psů. Je v ní uvedeno jméno psa, chovatelská stanice, pohlaví psa, druh srsti, číslo tetování, atd.. Důležitou částí je obvykle 4-generační rodokmen, z kterého vyčtete mnoho předků svého štěněte. Také se do něj mohou zapisovat výsledky na zkouškách a výstavách.

Co zaručuje u psa průkaz původu?

PP u psa je zárukou určitých vlastností - zdravotních, exteriérových a povahových. Při chovu psů s PP se toto vše sleduje.

Jak vznikají psi bez PP?

V nejlepším případě majitel feny s PP z nějakých příčin neuchovní fenu. Buďto z časových, finančních nebo jiných důvodů, případně jen nevybaví štěňátka PP. V současnosti většina klubů povoluje ponechání libovolného počtu štěňat a všechna štěňata PP dostanou, takže slova "nemá PP, protože byl poslední z vrhu" nemají opodstatnění. Je otázkou, co toho člověka k takovému "chovu" vlastně vede.

Fenka může mít nějakou z chovu vylučující vadu, ale majitel ji přesto dá nakrýt. Štěňata z takového krytí již průkaz původu dostat nemohou. Samozřejmě štěňátka z takového spojení nemusí odpovídat standardu a je možné, že budou mít nějaký dědičný zdravotní problém (např. dysplazie, problém s páteří, hluchota, oční problémy atd..). Postižení jedinci se z chovu vyřazují.

Někdy jde o fenku křížence, která je nakryta rasou, na kterou se nejvíce podobá. V takovém případě štěňátko rovněž rodokmen získat nemůže. Krásné štěňátko bez PP se nám během svého růstu může změnit z plemene, které má být krátkosrsté na dlouhosrstého psa, případně plemeno krátkonohé na dlouhonohé, úplně jiné barvy atd..

Nechcete chodit na výstavy, ani odchovávat štěňata? Tak proč pejska s PP?

PP vás nezavazuje k chození na výstavy. Je to doklad, který můžete odložit a nikdy víc nevytáhnout, ale je to záruka vlastností štěňátka. Zaručuje vám exteriér a povahové vlastnosti vámi zvoleného plemene.

Proč je pes bez PP levnější?

Psi s PP jsou dražší, protože postup s uchovněním (krytí, registrace chovatelské stanice, vystavení průkazu původu, výstavy atd.) představuje pro chovatele určité nemalé náklady. Zároveň si pejska kupujete s tzv. ochrannou známkou, která vám zaručuje už zmiňovaný exteriér a povahu. Seriózní chovatel vám dokonce může vrátit peníze, případně poskytne štěně z dalšího krytí, pokud se zjistí, že štěňátku např. nevyrostl jeden zub a jiné. Exteriérové a povahové vady se ani zde nelze zcela vyloučit, jsou však ojedinělé. Pokud narazíte na chovatele nepoctivé, je možné se na něj v chovatelském klubu stěžovat, u psa bez PP tuto možnost nemáte.

Vzpomeňme však také, že pes vyžaduje péči po celý svůj život 10-18 let. Cena štěněte, jakékoliv výšky, bude vedle těchto nákladů pouze zanedbatelnou položkou.

Co je to chovatel a co je chovný pes?

Chovatel psů s PP je členem chovatelského klubu daného plemene, který na činnost chovatelů dohlíží. Chovní jedinci musí splnit, podle příslušnosti k plemenu, určitá kritéria. Některým plemenům stačí posouzení exteriéru při čemž se zároveň posoudí povaha, jiné musí splnit i předepsanou zkoušku (ať už loveckou, pracovní nebo jinou, která je také testem povahy psa), nebo se posoudí povaha psa "speciální" zkouškou na bonitaci. (Bonitace-zařazování psů do chovu, kde se posuzuje exteriér a povaha psa).

Nezapomeňme na fakt, že plemeno se roky mění a formuje. Ne však samy od sebe, mění ho člověk svými nároky a požadavky. V současnosti se diskutuje o "nebezpečných psech". Pes jakéhokoliv plemene, který se bezdůvodně projevuje agresivně vůči lidem nebo jiným psům, nebo je naopak velmi bázlivý, není do chovu zařazen.

Kdo kontroluje chovatele psů s PP?

Na činnost chovatelů psů s PP dohlíží chovatelský klub. Chovatel je v něm registrovaný a musí se řídit chovatelským řádem a dodržovat chovatelskou etiku. V chovatelském klubu máte možnost si na chovatele stěžovat, když se zachová neeticky nebo poruší chovatelský řád a klub ho může postihnout, odebrat mu licenci a štěňata s PP už odchovávat nebude moci.

Kdo kontroluje chovatele psů bez PP?

Nikdo. Tito lidé se nazývají množitelé, protože nemají žádný chovatelský záměr, ale psy pouze rozmnožují. Pokud produkují psy nemocné, vadné, s dědičnými vadami, dokonce velmi těžkými - nikdo jim v tom nedokáže zabránit a jakmile si takového psa koupíte, nemáte možnost si nikde stěžovat, peníze vám nikdo nevrátí. Psi bez PP mohou být z velmi úzké příbuzenské plemenitby, protože jejich předkové jsou neznámí. Je velmi pravděpodobné, že se v takových vrzích objeví vady (předkové nebyli přece nijak sledovaní). Množitelé nedělají nic, co by bylo v rozporu se zákonem, i kdyby produkovali psy s dědičnou vadou. Hodnota psa bez PP se rovná hodnotě křížence, tedy když si koupíte psa bez PP, koupili jste si poměrně drahého křížence.

Nezáleží Vám na PP, ani na tom, zda váš pes bude odpovídat nějakému standardu? Vezměte si psa z útulku!

Pokud vám skutečně nezáleží na zmiňovaných výhodách, které vám poskytuje PP zajistěte domov pejskovi z útulku - ty jsou plné opuštěných pejsků čekajících na nového majitele. Můžete si vybrat štěňátko, nebo i dospělého psa. Určitě v tom množství pejsků najdete toho svého ,,nejkrásnějšího a nejmilovanějšího kamaráda,,. Svůj život naplníte a jeho život zachráníte. Psi z útulku bývají velmi milí a vděční za to, že se jich někdo ujal a má je rád.

 


Tvorba stranek pro chovatele psu

© 2015 Od Chlumeckého potoka. Tvorba stránek pro chovatele

TOPlist